خانه / تیزهوشان / راهبردهای حل مسئله قسمت سوم

راهبردهای حل مسئله قسمت سوم

سازمان دهی و مرتب کردن عددها و اطلاعات مسئله در یک جدول و یا نمودار , ما را یاری می کند تا بتوانیم با کشف الگویی در آ« ها به مجهولات دست یابیم . این کار یکی از روش های موثر و ساده ولی بسیار مفید برای حل مسئله هاست .

شما با تهیه فهرست جدول و نمودار می توانید اعداد و ارقام داده شده در مسئله ها را مرتب کنید .در یک جدول نظام دار اعداد با نظمی منطقی در کنار هم قرار می گیرند به طوری که جا به جا شدن هر یک از آن ها در جدول نظام را به هم می زند . بنابراین ترتیب قرار گرفتن اطلاعات در جدول مهم است . هم چنین از این جدول ها در اثبات فرمول های مورد استفاده در مباحث مختلف استفاده می شود .

یکی از ویژگی های جدول نظام دار این است که اطمینان داریم همه ی حالت های ممکن برای مسئله فایده های استفاده از جدول نظام دار را در حل چند مسئله خواهیم دید :

مثال  در شکل زیر چند پاره خط می توانید نام ببرید ؟

Untitled8

م               ن                   و                    ه               ی

از نقطه ((م)) شروع می کنیم و هر تعداد پاره خط که می توانیم با این نقطه نشان دهیم را در جدول می نوسیم . برای نقاط هم همین کار را انجام می دهیم .

نقطه اول پاره خط نقطه دوم پاره خط نام پاره خط
مممم نوهی ((م ن))((م و ))(( م ه))(( م ی ))
ننن وهی (( ن و ))(( ن ه ))((ن ی ))
وو هی (( و ه ))(( و ی ))
ه ی (( ه ی ))

 

 

مثال دوم  : امین سه شلوار به رنگ های سفید و مشکی و سرمه ای دارد . همین طور چهار پیراهن به رنگ های سبز و زرد و آبی و قرمز نیز دارد . برای شرکت در جشن تولد دوستش از پدرش پرسید : (( کدام شلوار را با کدام پیراهن بپوشم ؟)) پدر گفت : امتحان کن ببین کدام یک برای پوشیدن مناسب ترند . اگر هر بار امتحان کردن یک شلوار و یک پیراهن 5 دقیقه طول بکشد . امین چند ساعت دیگر حاضر می شود ؟

 

 

حالت شلوار پیراهن
اولدومسومچهارم سفیدسفیدسفیدسفید سبززردآبیقرمز
پنجمششمهفتمهشتم مشکیمشکیمشکیمشکی سبززردآبیقرمز
نهمدهمیازدهمدوازدهم سرمه ایسرمه ایسرمه ایسرمه ای سبززردآبیقرمز

 

سازمان دهی و مرتب کردن عددها و اطلاعات مسئله در یک جدول و یا نمودار , ما را یاری می کند تا بتوانیم با کشف الگویی در آ« ها به مجهولات دست یابیم . این کار یکی از روش های موثر و ساده ولی بسیار مفید برای حل مسئله هاست . شما با تهیه فهرست جدول و نمودار می توانید اعداد و ارقام داده شده در مسئله ها را مرتب کنید .در یک جدول نظام دار اعداد با نظمی منطقی در کنار هم قرار می گیرند به طوری که جا به جا شدن هر یک از آن ها در جدول…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.13 ( 5 رای)
0

درباره مرتضی احسانی

اینجانب مرتضی احسانی مدرس تیزهوشان نمونه دولتی و مدارس خاص می باشم و علاقه مند به ریاضیات می باشم و از کار کردن در کنار دانش آموزان خلاق و تیزهوش لذت می برم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

جواب صحیح بدهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme